Szomolya, 2021. 09. 26. (v)
Ef 6,12-12; 2Kor 11,3
Szellemi „kiber-háború”
2021-10
Vegyes
Ige:
Olvassuk el Ef 6:10-12 és 2Kor 11,3
Bevezetés: Most a szellemi kiberháborúról lesz szó. Az utóbbi években egyre több hírt hallhatunk kibertámadásokról a világban. Ez olyan katonai művelet, ami az u.n. kibertérben, az interneten folyik, és a célja, hogy belülről rombolja le az ellenséget. Ez azért lehetséges, mert szinte minden komoly és létfontosságú munkát számítógép vezérel, ami rá van kapcsolva az Internetre. Pl. állami-, banki szolgáltatások, kereskedelem, stb. Azonban a számítógép-hálózatokkal átszőtt világ nagyon sebezhető. Távolról átírható a program valamilyen vírussal. Vannak olyan rosszindulatú programok, mint az ú. n. trójai, amely mást tesz a háttérben, mint amit a felhasználónak mutat, és ezzel nagy zavart és kárt képes okozni.
Pl., 1982-ben felrobbant egy szibériai szovjet gázvezeték. A gázvezeték működését számítógép irányította. Az USA hírszerzésének sikerült a programot trójaival átírni. A szivattyúk és szelepek szabályozásának változtatásával olyan magas nyomást idéztek elő, melyet a berendezés nem tudott elviselni. Az eredmény óriási károkat okozó hatalmas robbanás volt!
De vannak ennél ravaszabb és kártékonyabb támadások is, amikor a népek erkölcsi életét, a gondolkodásukat züllesztik le, és emiatt omlik össze az ellenség.
Testvérek! Ugyanez folyik szellemi téren a hívő emberek és gyülekezetek életében. A szellemi hatalmak a gondolkodásunkat akarják megváltoztatni, ahogyan a Korinth. levélben olvastuk. Különös, hogy e szellemi támadás nagy része is az Internet közvetítésével zajlik. Ezen keresztül jutnak el olyan információk a hívő emberekhez, aminek következtében rossz irányban alakul át a gondolkodásuk, ami óriási szellemi károkat okoz. Nézzünk erre néhány példát!
1.) Szexuális szabadosság. Ezt korábban is terjesztette a művészet, az irodalom, filmek, színház, de az Internet ezt nagyon hatékonnyá tette. Óriási károkat okoz a világban is. Köztudott, hogy eltűntek azok a népek, amelyekben elterjedt az erkölcstelenség. Eltűnt a valamikor hatalmas Római Birodalom, amely a tömeges orgiákban haldoklott. A Krisztus utáni időszakban 15 római császárból 13 homoszexuális volt. Hol vannak a Kánaán földjén élő népek, akik bálványimádásuk mellett szexuálisan is elfajultak? Isten maga irtotta ki őket. És mi van most? Csak gondoljunk az LMBTQ-ra! Már 10-12 éves gyerekek pornót néznek. A gimnáziumokban már alig van olyan gyerek, aki szűz. Ez hatással van a hívők gyermekeire, unokáira is. De a hívő emberek is ki vannak téve a kísértésnek, hogy az Interneten illetlen, bűnös dolgokat nézzenek, olvassanak, aminek hatására a szellemi életük lehanyatlik, az Úrhoz méltatlanná válnak, rossz bizonyságok lesznek, és az életük haszontalanná, sőt teherré válik. Ezzel a gonosz elérte a célját.
2.) Hazugság, félrevezetés. Ez is a kiberháború része. A dezinformációk főleg a közösségi oldalakat érintik. Ezzel akarják a közvéleményt félrevezetni. Pl., az egyes országokat, pártokat vagy embereket a valóságnál jobb vagy rosszabb színben feltüntetni, az érdekeiknek megfelelően. Idővel annyira általánossá válnak az álhírek, hogy már a valódi információkat sem hiszik el. Most pl., az oltás van terítéken. Pro és kontra rengeteg a hír. Van, aki a kormánynak hisz, hogy oltassuk be magunkat. Mások azoknak hisznek, akiket nem is ismernek, de az interneten a kormányt azzal vádolják, hogy az oltással megöli az embereket. Hogy lehet itt eligazodni? Csak az Ige biztos. Az Úr Jézus azt mondta: A Te igéd igazság (valóság). Az Ige azt állítja a hatóságról: Róm 13:4 Isten szolgája ő a te javadra.
Testvérek! Vannak az interneten olyan hazugságok is, amikkel a hívőket akarják befeketíteni. A közvéleményt a keresztyénség ellen hangolni. Hogy a keresztyének kirekesztők, embergyűlölők, rasszisták, stb.
Sőt még olyan gyülekezeti tanítók is vannak, akik régen élt, áldott életű hívőket tüntetnek fel rossz színben, ha a tanításuk nem egyezik az övékkel. Pl., Akik azt tartják, hogy az elragadtatás nem az Antikrisztus fellépése előtt lesz, megvádolták Darbyt, aki az ellenkezőjét tanította. Azt írták, hogy Darby a karizmatikusokkal tartott kapcsolatot, és egy állítólagos prófétanő kijelentését vette át.
3.) A helyi gyülekezet mellőzése. Az Internetre sokféle felekezet sok-sok igei tanítást, írást és videót tesz fel. Mi is teszünk fel igehirdetéseket. Önmagában ez rendben van. A testvérek sokféle igehirdetést meghallgatnak az interneten, nemcsak a saját gyülekezetük, vagy a velük szoros közösségben lévő másik gyülekezet igehirdetéseit, és ezekben találnak olyat, ami más, mint a saját gyülekezetükben. Másféle tanítás, másféle gyakorlat, másféle vélemény vagy tanács. Ez a más lehet jó abban a gyülekezetben, de nem biztos, hogy a miénkben is jó. Sőt az is lehet, hogy abban a gyülekezetben sem jó, mert nem egyezik az Igével. Ez a testvéreket megzavarhatja. De az is lehet, hogy észre sem veszik, miben más, és azt sem veszik észre, hogy az, amit hallott, olvasott nem jó. De nekik tetszik, és követik, sőt terjesztik. Milyen könnyű ma már terjeszteni. El lehet küldeni a linket a többi testvérnek, hogy hallgassa meg, olvassa el ő is. Ott tartunk, amit így mond az Ige: 2Tim 4:3-4 Mert lesz idő, mikor az egészséges tudományt el nem szenvedik, hanem a saját kívánságaik szerint gyűjtenek maguknak tanítókat, mert viszket a fülük; És az igazságtól elfordítják az ő fülüket, de a mesékhez oda fordulnak. Amíg nem volt Internet, sokkal nehezebb volt másféle tanításokat hallgatni. Ha hallottak is ilyesmit a testvérek, megbeszéltük a gyülekezetben. A gyülekezet vezetői választották meg, hogy máshonnak kiket hívnak Igével szolgálni. Csak azokat hívták, akikkel egy szellemben munkálkodtak. De az Internettel ez is felborult. Szomorú vagyok, hogy a sokszori kérés, figyelmeztetés ellenére a testvérek mindenfélét megnéznek az Interneten. Olyanokra hallgatnak, akiknek az életét nem ismerik. Pedig a gyümölcseiről ismerhető fel a hamis tanító Pl., Reisinger Jánosról a szombatisták.
Testvérek! Kiberháború folyik! Nem vér és test ellen van nekünk tusakodásunk, hanem… a gonoszság szellemei ellen, melyek a magasságban vannak.A helyi gyülekezetet éppen azért adta Isten, hogy ezt a harcot jól megvívjuk. De ha a helyi gyülekezetet mellőzzük, és kimegyünk az Interneten a kibertérbe, ott a gonoszság szellemeivel egyedül találjuk magunkat szemben.
4.) Saját kívánság szerinti tanítások. Még egyszer idézek a 2Tim 4:3-ból: Mert lesz idő, mikor … a saját kívánságaik szerint gyűjtenek maguknak tanítókat.
Testvérek! Mindnyájunknak vannak kedves Igéi, a szívünkhöz közel álló tanítások. De ha csak azokkal foglalkozunk, egyoldalúak leszünk. Isten és az Ige pedig nem egyoldalú! Az egyoldalúság veszélyes, mert figyelmen kívül hagyjuk Istennek más, fontos üzenetét, tanítását.
Vannak testvérek, akiknek nagyon közel áll a szívükhöz pl., az, hogy Isten szeretet, irgalmas és kegyelmes. Ez így van, ez valóság. Azonban Isten szent, bűngyűlölő és haragvó is. Mégpedig nemcsak az ószövetségben, hanem most is! Szentsége megköveteli tőlünk, hogy mi is szentek legyünk. Sok-sok Ige foglalkozik azzal, hogy milyeneknek kell lennünk szent életben. Ezt is hirdetni kell. Pl., Olvassuk el Kol 3:5-8 Öldököljétek meg azért a ti földi tagjaitokat, paráznaságot,…
Ezek nem a törvény követelései. Ha ezt hirdetjük, nem térünk vissza a törvény alá. De vannak, akik mégsem hirdetik, mert azt mondják: Aki igazán hívő, ilyet nem tesz. Erre nem kell tanítani a hívőket. De akkor Pál apostol miért tanította?
Azt vettem észre, hogy sok testvér van, aki örömmel és nagyon szívesen beszél a kegyelemről, de nem szívesen szól arról, amit tőlünk vár el az Úr. Az Interneten egymásra találnak ezek a testvérek, és egymást hallgatják. Aztán találkoznak, örülnek az egyforma látásnak, és lassan elszakadnak a saját gyülekezetüktől, mert ott mást is hirdetnek. Ez veszélyes, több szempontból is! Egyrészt megbontják a helyi gyülekezetet. Szakadásokat okoznak. azzal, hogy egy idő után kiválnak a saját gyülekezetből, mert úgymond: Ott őket nem értik meg, nem értékelik. Másrészt az egyoldalú tanításnak rossz gyümölcse lesz. Nem egy esetet tudnék mondani, hogy olyan testvérek, akik állandóan a nagy kegyelemről, Isten szeretetéről akartak hallani, egyszer csak súlyos bűnökbe estek. Sőt még azok is, akik ezt tanították. Akár még paráznaságba is, mert – úgymond – nagy az Isten kegyelme.
Arra hívom fel a figyelmet, hogy az Internettel, a kibertérben ezek az egyoldalúságok egyre jobban szaporodnak, és a hívő emberek gondolkodását rossz irányba viszik. Amikor valaki megtér, megváltozik a gondolkodása. Metanoia= megtérés ezt jelenti. Mint hívőknek is vigyázni kell a gondolatainkra. 2Kor 10:5 Lerontván okoskodásokat és minden magaslatot, amely Isten ismerete ellen emeltetett, és foglyul ejtvén minden gondolatot, hogy engedelmeskedjék a Krisztusnak. A kiberháborúban a Sátán néhány hívőnél nyerésre áll ezen a téren!
5.) Gyakorlat helyett csak elmélet legyen. Az Ige szavaival: 2Tim 3:5 Kiknél megvan a kegyességnek látszata, de megtagadják annak erejét. A látszat is célja a gonosznak a kiberháborúban. Ugyanis az interneten keresztül sok ismeretre lehet szert tenni a hívő embereknek. Helyes és jó ismeretre is, nemcsak rosszra. De ezeket a gyakorlatban kellene megélni a családban, munkahelyen és a gyülekezetben. De figyeljük meg, hogy még a családban is csaknem mindenki a maga okos telefonját nyomkodja. Valóság helyett a virtuális világban élnek. A valóságban tűrni kell egymásnak, az interneten nem. Ott máshová kapcsolok, ha valami nem tetszik. Ugyanígy a gyülekezetben is gyakorlatilag kell szeretni, tűrni, megbocsátani. Pál apostol éppen erről szól a 2Kor 2,9-11-ben: hogy meg ne csaljon minket a Sátán: Mert jól ismerjük az ő szándékait. Az internetes igehirdetés nem pótolja a testvéri közösséget. Isten egy helyi gyülekezetben akar nevelni az érett férfikorra, nem az interneten. Ahol ezt nem értik meg, és nem gyakorolják, azok vesztésre állnak a kiberháborúban!
Befejezem. Szellemi kiberháborúról volt szó. Most ott is ádáz harcot folytat ellenünk a gonosz. Mit akar? Megrontani a gondolatainkat az életünk minden területén, hogy ezáltal távolodjunk el Kr.-tól. Az Interneten trójai vírus terjed. Mást mutat, mit a valóság. Szép színben tüntet fel veszélyes dolgokat.
5 területet említettünk, ahol ezt mos nagy sikerrel végzi a gonosz. 1. Szexuális szabadosság terjesztése. 2. Hazugság és félrevezetés. 3. A helyi gyülekezet mellőzése. 4. Saját kívánságunk szerinti tanításokat hallgatása. 5. Gyakorlat helyett csak elmélet legyen a hívő életünk. Még egyszer az alapigék, 2Kor 11,3 és Ef 6:10-12. Végül az Úr Jézus figyelmeztetése az utolsó időkkel kapcsolatosan:
Márk 13,33: Figyeljetek, vigyázzatok és imádkozzatok! Ámen